Rzetelny kredytodawca, rzetelny kredytobiorca

Umowa podstawą każdego zobowiązania

Planując skorzystanie z dowolnej formy kredytu bądź pożyczki, istotne jest pozyskanie wcześniej jak najwięcej informacji na temat konkretnej oferty. Czyta się wtedy opinie, przegląda fora internetowe, komentarze, bada reakcje poprzednich klientów. Przez zgromadzenie takiej wiedzy można znacznie zminimalizować ryzyko powstania nawet małych niedopatrzeń i wyeliminować możliwość skorzystania z oferty niedopracowanej, niesprawdzonej albo po prostu nieuczciwej.

Jak czytać umowy?

Umowy pożyczek – zwłaszcza tych wyjątkowo korzystnych, bez bik, bez zastawu i innych dodatkowych opcji – trzeba przede wszystkim czytać dokładnie. Nie zawsze jest to łatwe, bo umowy sporządzone są dość specyficznie i napisane tzw. prawniczym językiem. Dla przeciętnego człowieka szereg zapisów może być nie do końca zrozumiały. Mimo to jednak warto bardzo dokładnie przestudiować umowę, zwracając uwagę na rzeczy zapisane drobnym drukiem. Jeśli mamy jakieś pytania, trzeba je zadać i domagać się odpowiedzi. W razie większych niejasności klient ma prawo skonsultować umowę z prawnikiem.

Im więcej informacji, tym lepiej

Kredytów nie zawiera się w ciemno. Jakąkolwiek pożyczkę trzeba przeanalizować pod kilkoma aspektami, sprawdzając głównie to, czy firmie oferującej wsparcie można zaufać w stu procentach. Istnieje wiele potencjalnych zagrożeń, na przykład wykorzystanie danych bez naszej zgody lub wypisanie weksla, który wcześniej podpiszemy in blanco. Weryfikacja takich kwestii na starcie pozwoli zrezygnować z oferty budzącej wątpliwości i wybrać inną, pewniejszą.

2 komentarze

  1. Czytanie umów w biurze kredytodawcy to porażka, nigdy nie ma na to czasu (może specjalnie…). Jednak jak tylko biorę coś przez internet, staram się czytać umowę od A do Z.

  2. Nie każdy ma możliwość ciągle korzystać z usług prawnika, więc ludzie nabierają się na różne propozycje nieuczciwych pożyczkodawców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *